Календар новин  

Червень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
   

Рекомендуємо  

Президент України

Верховна Рада України

Кабінет Міністрів України

Київська обласна державна адміністрація

   

Форма входу  

   
   

Статистика  

Сьогодні 19

Вчора 61

За тиждень 172

За місяць 1069

Всього 43714

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

   
Погода

Календарні свята та події. Спілкуємося українською

   

Коли потрібно доводити родинні відносини у суді ?

Справи щодо встановлення факту родинних відносин є досить поширеними. Адже з наявністю споріднення між людьми виникає багато юридичних наслідків: право на спадщину, право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо. І нерідко на заваді реалізації особистих чи майнових прав постає помилка в прізвищі чи імені людини в свідоцтві про народження чи паспорті, або втрата документу. Тоді факт родинних відносин доводиться встановлювати через суд.

Життєва історія. Бабуся оформила заповіт на свого вже дорослого онука. Потім старенька померла. Але, як виявилося, в пана Миколи немає документів, що підтверджують родинний зв’язок з власною бабусею. Мати чоловіка, яка було дочкою померлої, теж померла. Свідоцтво про народження матері в пана Миколи не зберіглося, актових записів про її народження в архіві немає. Через відсутність документів, що підтверджують родинний зв’язок, пан Микола не може вступити в спадщину.

Чоловік звернувся до Богуславського бюро правової допомоги Білоцерківського місцевого центру з надання БВПД, що на Київщині. Фахівець бюро зібрав доказову базу та підготував заяву про встановлення факту родинних відносин, яка судом задоволена повністю (справа № 358/1551/19 від 07.10.2019).

Ще один приклад. У пані Марії померла мати. При оформленні спадщини виявилося, що в свідоцтві про народження та свідоцтві про смерть зазначені різні імена. І через це нотаріус відмовив пані Марії в оформленні спадщини та порекомендував звернутися до суду. Жінка звернулася до Кагарлицького бюро Білоцерківського місцевого центру з надання БВПД. Фахівець зібрав доказову базу та підготував заяву до суду. Суд заяву задовольнив повністю (справа № 368/1139/19 від 12.09.2019).

Куди треба звертатися для встановлення факту родинних відносин?

Розгляд справи про встановлення факту родинних відносин здійснюється районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом за місцем  проживання фізичної особи – заявника в порядку окремого провадження та за участю заінтересованих осіб.

Підсудність справ за заявою громадянина України, який проживає за її межами, про встановлення факту родинних відносин визначається за його клопотанням ухвалою судді Верховного Суду (частина друга статті 316 Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК України). При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме: тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов`язки; якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.

Однією з обов’язкових умов розгляду справ про встановлення факту родинних відносин є необхідність, щоб цей факт беззаперечно породжував певні юридичні наслідки для заявника в майбутньому (реалізація права на спадкування, отримання компенсацій, призначення пенсії по втраті годувальника, тощо).  Одним словом, вищевказаний факт повинен містити в собі конкретно визначену мету його встановлення.

Хто може подавати заяву?

Заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути:

– спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв’язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки, крім випадку, коли заявник усунений від права на спадкування;

– особи, які мають право на пенсію, у зв’язку із втратою годувальника або інші компенсації чи передбачені чинним законодавством пільги і яким органи Пенсійного фонду України або інші установи чи організації, до яких безпосередньо звернувся громадянин, відмовили в їх призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини;

– інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для цих осіб;

– прокурор з урахування положень статей 56, 57 ЦПК України та статті 23 Закону України «Про прокуратуру», у тому числі у випадках, якщо особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист.

Що має бути в цій заяві?

Заява про встановлення факту родинних відносин повинна відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим статтею 175 ЦПК України, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим статтею 318 ЦПК України.

В заяві обов’язково повинно бути зазначено:

–  який факт заявник просить встановити та з якою метою;

– причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт (довідка органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість відновлення втрачених документів, виправлення помилки, неможливість внесення змін і доповнень);

– докази, що підтверджують викладені в заяві обставини та наявність цього факту  (наприклад, листи та вітальні листівки, сімейні фотографії, ордери на жиле приміщення, виписки з домових книг, акти, анкети та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб, пояснення свідків).

Суд може відмовити у відкритті провадження у справі?

Так. Підставою для відмови судді у відкритті провадження у справі є наявність спору про право. Якщо такий спір про право буде виявлений вже під час розгляду справи, то суддя залишає дану заяву без розгляду.

Це, перш за все, пов’язано з тим, що у порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, про стан, але не спір про право. Оскільки метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності самого факту. Факт,  що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення і безспірний характер. Тому, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, то такий спір вирішується в порядку позовного провадження.

Наприклад, для розгляду в порядку окремого провадження не може бути прийнята заява про встановлення факту родинних відносин, якщо заявник порушує справу з метою підтвердити в наступному своє право на житлове приміщення або на обмін приміщення, у випадку наявності інших спадкоємців у справі та спору між ними тощо.

Чи треба потім, після встановлення судом факту родинних відносин, міняти документи?

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами. Це рішення є тільки підставою для одержання цих документів.

You have no rights to post comments

   

e-mail: volodarka.gromada@gmail.com

Hosting Ukraine

   

площа Миру, 4,

смт Володарка, Білоцерківський район

Київська область, 09301

тел. (04569) 5-21-24, 5-06-65

   
© Володарська селищна територіальна громада