18032021     Феромонні пастки – це спеціалізовані мініконтейнери, які використовуються для заманювання та відлову комах за допомогою відповідного запаху, який характерний тільки для представників відповідного виду. Пастки притягують лише тих комах, чиї феромони використовуються. В світовій практиці широко застосовують пастки з синтетичними феромонами, що дають змогу отримувати інформацію про наявність шкідників на певній території, визначати їх чисельність, динаміку розвитку, а на підставі одержаних при цьому даних планувати відповідні карантинні заходи. Пастки застосовуються у всьому світі близько 30 років. Вони не приносять шкоди людині та навколишньому середовищу.

     Основною метою застосування феромонних пасток є: - виявлення нових вогнищ;

 - встановлення меж вогнища;

- встановлення динаміки льоту присутніх на території області карантинних шкідників;

 - зниження чисельності карантинних організмів за допомогою феромонних пасток для створення «самцевого вакууму» та дезорієнтації самців, тобто порушення феромонного зв'язку між статями.

     Для різних видів комах використовують різні конструкції пасток – все залежить від способу життя шкідника.

     Види пасток:

     Дельтовидна пастка

використовується для відлову картопляної молі, південноамериканської томатної молі, капрового жука, персикової плодожерки, АБМ, лісового похідного шовкопряда, яблуневої плодожерки, сливової плодожерки, східної плодожерки, гронової листокрутки, яблуневої молі, совок

     Пастка клейова

Жовта - для відловлювання тютюнової білокрилки, середземноморської плодової мухи, західного кукурудзяного жука;

Блакитна - для відловлювання західного квіткового трипсу

     Бар’єрна пастка 

для відлову смолівки кедрової, великого модринового короїда, китайського вусача

Пастки з феромонним диспенсером потрібно вивішувати в сонячних місцях на краю деревостану перед очікуваним терміном льоту (як правило для більшості шкідників лісу – друга половина травня

     Згідно ст.18 Закону України «Про захист рослин» «підприємства, установи, організації всіх форм власності та громадяни у сфері захисту рослин зобов’язані допускати до робіт, пов’язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею лише осіб, які пройшли згідно з цим Законом спеціальну підготовку та мають  на те відповідні допуски, що видаються спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у сфері захисту рослин щороку».

     Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами та медична книжка з висновком медичної комісії про відсутність в особи протипоказань за станом здоров’я (постанова КМУ №746 від 18 вересня 1995 р).

     Керівники підприємств, установ, організацій всіх форм власності, робота яких пов’язана із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею  зобов’язані організувати проходження медичних оглядів та навчань з питань безпечного поводження з пестицидами і агрохімікатами працівників відповідних установ та організацій.

     Згідно ст. 21 Закону України «Про захист рослин» особи, винні у непроходженні спеціальної підготовки та неотриманні відповідного допуску та посвідчення на право проведення робіт, пов’язаних з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею засобами захисту рослин, тягне за собою дисциплінарну, адміністративну та цивільно-правову відповідальність.

     Зважаючи на вищевикладене, управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області доводить до відома усіх зацікавлених осіб, що допуски та посвідчення видаються посадовими особами вищезазначеного управління за адресою  м. Київ  вул. Саперно-Слобідська, 8.   

     Додаткову інформацію можна отримати у пункті фітосанітарного контролю за адресою смт. Володарка вул. Миру 53а або за телефоном    045-69-51054, 0992356597. 

 

Головний спеціаліст відділу контролю

за обігом засобів захисту рослин

управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби

у Київській області                                                                                                                 Віктор ЯСІНСЬКИЙ

До уваги суб’єктів господарювання

Розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур

     Для отримання насіння перехреснозапильних культур з високими сортовими якостями (тритикале, жита, гречки, кукурудзи, сорго зернового, цукрового та кормового буряка, соняшнику та інших) необхідно при їх вирощуванні дотримуватися норм просторової ізоляції, щоб захистити посіви від запилення іншими видами, сортами та гібридами цих сільськогосподарських культур.

     Законом України “Про насіння і садивний матеріал ” (стаття 13) суб’єктам насінництва та розсадництва надано право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів сортів рослин (клонів, ліній, гібридів першого покоління) перехреснозапильних культур перед іншими товаровиробниками, вимагати відшкодування завданих збитків від перехресного запилення посівів перехреснозапильних культур іншими сортами внаслідок порушення їх прав на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів, звертатися до відповідних органів виконавчої влади або до суду в разі порушення цього права.

     Процедуру узгодження розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур суб’єктами насінництва та розсадництва встановлює “Порядок узгодження розташування насіннєвих посівів”, який затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 7 жовтня 2016 року № 365 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2016 року за № 1413/29543.

     Під правом на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів розуміють, що в разі подання суб’єктом насінництва та розсадництва плану-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин до відповідного територіального органу Держпродспоживслужби, інші суб’єкти господарювання не мають права розміщувати посіви споріднених перехреснозапильних рослин на меншій відстані від допустимих норм просторової ізоляції. Подання планів-схем розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур проводиться до 1 березня року, в якому здійснюватиметься посів.

     У свою чергу суб’єкт насінництва та розсадництва відповідно до запланованого обсягу виробництва насіння узгоджує питання не висівання споріднених перехреснозапильних рослин з іншими суб’єктами господарювання, які використовують земельні ділянки, розташовані від насіннєвого посіву на відстані меншій, ніж передбачено нормами просторової ізоляції. За результатами узгодження може укладатися угода про не висівання споріднених перехреснозапильних рослин, а також про взаємні гарантії вчасного знищення падалиці культур, які є джерелом небажаного запилення.

     Звертаємо увагу, що прийом планів-схем розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур від суб’єктів насінництва та розсадництва проводять Головні управління Держпродспоживслужби в областях. Термін подання – до 1 березня 2021 року.

     З інформацією про норми просторової ізоляції насінницьких посівів перехреснозапильних культур можна ознайомитися за  посиланням: http://kr.consumer.gov.ua/doc/nasin/normi%20kultur.pdf

До уваги суб’єктів господарювання

Генетично модифіковані рослини. Відповідальність.

На даний час використання генетично модифікованих організмів регулюється Законом України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів», який був ухвалений 31 травня 2007 році (№1103-V).

Цей Закон регулює відносини між органами виконавчої влади, виробниками, продавцями (постачальниками), розробниками, дослідниками, науковцями та споживачами генетично модифікованих організмів та продукції, виробленої за технологіями, що передбачають їх розробку, створення, випробування, дослідження, транспортування, імпорт, експорт, розміщення на ринку, вивільнення у навколишнє середовище та використання в Україні із забезпеченням біологічної і генетичної безпеки.

На сьогодні інформація про реєстрацію генетично модифікованих організмів сортів сільськогосподарських рослин у відкритій системі на сайті профільного Міністерства відсутня. Тому, використання сортів сільськогосподарських культур, створених на основі генетично модифікованих організмів, у відкритих системах є незаконним.

При купівлі насіння рекомендуємо перевірити наявність та чинність сертифікатів, що засвідчують сортові та посівні якості насіння, звірити, щоб інформація зазначена в супровідних документах, відповідала нанесеній на етикетки пакувань. Вищевказані документи, відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал», видаються лише на сорти рослин, які не є генетично модифікованими.

   

e-mail: volodarka.gromada@gmail.com

Hosting Ukraine

   

площа Миру, 4,

смт Володарка, Білоцерківський район

Київська область, 09301

тел. (04569) 5-21-24, 5-06-65

   
© Володарська селищна територіальна громада